SAJTÓSZOBA
Így válthat ki Magyarország egymilliárd köbméter földgázt
Több mint 1 milliárd köbméter földgáz kiváltása lehetséges Magyarország számára 2030-ig geotermikus energia által. A Tökölön folytatott geotermikus kútfúrás annak szellemében zajlik, hogy a földhő fokozott hasznosítása nélkül nincs eredményes zöldátállás.
Első informális találkozójukat tartották a tagállami szakminiszterek a magyar soros elnökségi félévben 2024. július 16–17-én, Budapesten. A rendezvény nyitónapján a szakpolitikai prioritásokat hűen tükrözve egy geotermikus kút fúrását látogathatták meg a delegációk Tökölön.
A sikeres energiaátmenet alapvető feltétele, hogy a lendületesen terjedő időjárásfüggő megújulók mellett a jelenleg még alacsony kihasználtságú geotermikus energia kiaknázásában is érdemi előrelépés történjen uniós és nemzeti szinten egyaránt.
„Az alternatív energiaforrások hatékonyabb hasznosítása nélkülözhetetlen az európai és tagállami energiaszuverenitás megteremtéséhez, a fogyasztók biztonságos és megfizethető árú ellátásához, ahogy a klímavállalások teljesítéséhez is” – mondta Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár.
Az uniós stratégiai dokumentumok szerint a közös energetikai és klímacélok elérése érdekében legalább háromszorosára kellene növelni a napenergia és a földhő arányát az energiamixben.
Magyarország hosszú évek óta Európa első öt állama között található a geotermikus energia közvetlen hasznosításában, amelyhez az egész Kárpát-medence adottságai rendkívül kedvezőek. A hazai tervek szerinti új hasznosításoktól 1–1,2 milliárd köbméter földgáz kiváltását várjuk 2035-ig, érdemben csökkentve ezzel az importkitettségünket– tette hozzá az államtitkár.
A tagállami energiaügyi tárcavezetők kiemelten, a plenáris ülés első napirendi pontjaként vitatták meg a geotermikus energia további térnyerésének lehetséges ösztönzési módjait, támogatási eszközeit.
„A geotermiára stratégiai ágazatként tekintünk, jelenleg hét futó projektünk van, áramtermelési és hőfelhasználási célúak vegyesen. Idén beszereztünk egy 400 tonna horogterhelésű modern fúróberendezést és a mélyfúráshoz szükséges szervizszolgáltatások ellátására alkalmas eszközparkot is. Geotermikus üzletágunk a jövőben jelentős mértékben hozzá tud járulni a nemzeti energiastratégiai célok teljesüléséhez, a megújulóenergia-előállítás növeléséhez, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez” – fogalmazott Vonas Florian, a látogatáshoz helyszínt biztosító Bayer Construct geotermikus üzletágának vezetője.